Památník Terezín
Památník uchovává památku obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace. V ČR je jedinou institucí svého druhu. Expozice: Malá pevnost, Muzeum ghetta, Bývalá Magdeburská kasárna, Bývalé krematorium na Židovském hřbitově, Modlitebna z doby terezínského ghetta a replika mansardy, Kolumbárium obřadní místnosti a ústřední márnice, Stálá expozice ČR v Osvětimi, Stálá expozice ČR v Ravensbrücku.
Prezentovaná témata: 1939 – 1945, holocaust
Malá pevnost 1940 - 1945
Expozice zachycuje historii policejní věznice gestapa, která zde v letech 1940-1945 existovala, a zasazuje ji do širších souvislostí dějin Protektorátu Čechy a Morava.
Prezentovaná klíčová témata: Věznice gestapa v Malé pevnosti/ Časové vymezení expozice: 1940-1945/ Doporučená délka návštěvy: 60 min/ Zázemí pro výuku: Ano/ Návštěvu skupiny nutno objednat: Ne/ Pracovní listy: Ano/ Tematické zaměření pracovních listů: Věznice gestapa a lidská práva, mládež ve věznici gestapa/ Lektorovaný program: Ano/ Nutno objednat: Ano.
Výtvarná expozice Památníku Terezín
Výtvarná díla vzniklá před 2. světovou válkou (upozorňující na nebezpečí nacismu), díla vzniklá v Policejní věznici Terezín a díla poválečná reflektující 2. světovou válku.
Prezentovaná klíčová témata: 2. světová válka, nacismus, nacistický represivní systém/ Časové vymezení expozice: 1933 – současnost/ Doporučená délka návštěvy: 60 minut/ Zázemí pro výuku: Ano/ Návštěvu skupiny nutno objednat: Ne/ Vzdělávací program k expozici: Ne.
Terezín 1780 - 1939
Historie Terezína jako pevnosti od jeho založení do roku 1939.
Prezentovaná klíčová témata: Role a historie Terezína v letech Habsburské monarchie a Československa/ Časové vymezení expozice: 1780 – 1939/ Doporučená délka návštěvy: 30 minut/ Zázemí pro výuku: Ano/ Návštěvu skupiny nutno objednat: Ne/ Pracovní listy k expozici: Ne/ Vzdělávací program k expozici: Ne.
Koncentrační tábor Litoměřice 1944 - 1945
Historie pobočky KT Flossenbürg v Litoměřicích zřízené u budované podzemní továrny s krycím názvem Richard.
Prezentovaná klíčová témata: Pobočka KT Flossenbürg v Litoměřicích zřízená u budované podzemní továrny s krycím názvem Richard/ Časové vymezení expozice: 1944 - 1945/ Doporučená délka návštěvy: 30 minut/ Zázemí pro výuku: Ano/ Návštěvu skupiny nutno objednat: Ne/ Pracovní listy k expozici: Ne/ Vzdělávací program k expozici: Ne.
Milada Horáková 1901 - 1950
Život JUDr. Milady Horákové, jež byla vězněna v době okupace v Malé pevnosti a popravena komunistickým režimem v roce 1950.
Prezentovaná klíčová témata: Milada Horáková/ Časové vymezení expozice: 1901 - 1950/ Doporučená délka návštěvy: 15 minut/ Zázemí pro výuku: Ano/ Návštěvu skupiny nutno objednat: Ano/ Pracovní listy: Ne.
Internační tábor pro Němce: Malá pevnost 1945 - 1948
Historie existence internačního tábora pro německé obyvatelstvo a věznění dopadených nacistických válečných zločinců v Malé pevnosti v letech 1945 – 1948.
Prezentovaná klíčová témata: Internační tábor pro německé obyvatelstvo v Malé pevnosti/ Časové vymezení expozice: 1945 -1948/ Doporučená délka návštěvy: 10 minut/ Zázemí pro výuku: Ano/ Návštěvu skupiny nutno objednat: Ne/ Pracovní listy: Ne/ Vzdělávací program k expozici: Ne.
Muzeum ghetta
Terezín v „konečném řešení židovské otázky“ 1941 - 1945.
Role města Terezína jako ghetta pro židovské obyvatelstvo v genocidních plánech nacistů
Prezentovaná klíčová témata: Holokaust, historie terezínského ghetta/ Časové vymezení expozice: 1941 – 1945/ Doporučená délka návštěvy: 80 minut/ Zázemí pro výuku: Ano/ Návštěvu skupiny nutno objednat: Ne/ Pracovní listy: Ano/ Tematické zaměření pracovních listů: Historie terezínského ghetta/ Lektorovaný program: Ano/ Nutno objednat: Ano.
Nový Objekt - Krematorium Bohušovice nad Ohří
Úmrtnost a pohřbívání v ghettu Terezín, způsoby pohřbívání v terezínském ghettu a role krematoria v bohušovické kotlině.
Prezentovaná klíčová témata: Holokaust, historie terezínského ghetta/ Časové vymezení expozice: 1941 – 1945/ Doporučená délka návštěvy: 30 minut/ Zázemí pro výuku: Ne/ Vybavení pro výuku: Ne/ Návštěvu skupiny nutno objednat: Ne/ Pracovní listy: Ne/ Lektorovaný program: Ne.
Nový objekt - Kolumbárium, ústřední márnice a obřadní místnosti
Expozice přibližuje pohřební obřady v terezínském ghettu.
Prezentovaná klíčová témata: Holokaust, terezínské ghetto/ Časové vymezení expozice: 1941 – 1945/ Doporučená délka návštěvy: 30 minut/ Zázemí pro výuku: Ne/ Návštěvu skupiny nutno objednat: Ne/ Pracovní listy: Ne/ Lektorované programy: Ne.
Nový objekt - Magdeburská kasárna
Rekonstrukce vězeňské ubikace z doby ghetta - představení jednoho ze způsobů ubytování vězňů terezínského ghetta.
Prezentovaná klíčová témata: Holokaust, historie terezínského ghetta/ Časové vymezení expozice: 1941 – 1945/ Doporučená délka návštěvy: 5 minut/ Zázemí pro výuku: Ano/ Návštěvu skupiny nutno objednat: Ne/ Pracovní listy: Ne/ Lektorované programy: Ano.
Magdeburská kasárna - Hudba v terezínském ghettu
Tvorba hudebníků vězněných v terezínském ghettu.
Prezentovaná klíčová témata: Hudební tvorba a dění v terezínském ghettu/ Časové vymezení expozice: 1941 – 1945/ Doporučená délka návštěvy: 156 minut/ Zázemí pro výuku: Ano/ Návštěvu skupiny nutno objednat: Ne/ Pracovní listy: Ano/ Tematické zaměření pracovních listů: Umění v terezínském ghettu/ Nutno objednat: Ano/ Lektorované programy: Ano.
Výtvarné umění v terezínském ghettu
Povolená i tajná tvorba výtvarníků vězněných v terezínském ghettu.
Prezentovaná klíčová témata: Holokaust, výtvarná tvorba v terezínském ghettu/ Časové vymezení expozice: 1941- 1945/ Doporučená délka návštěvy: 40 minut/ Zázemí pro výuku: Ano/ Návštěvu skupiny nutno objednat: Ne/ Pracovní listy: Ano/ Tematické zaměření pracovních listů: Umění v terezínském ghettu/ Nutno objednat: Ano/ Lektorované programy: Ano.
Literární tvorba v terezínském ghettu - Literární tvorba vězňů terezínského ghetta
Prezentovaná klíčová témata: Holokaust, literární tvorba vězňů terezínského ghetta/ Časové vymezení expozice: 1941 – 1945/ Doporučená délka návštěvy: 20 minut/ Zázemí pro výuku: Ano/ Návštěvu skupiny nutno objednat: Ne/ Pracovní listy: Ano/ Tematické zaměření pracovních listů: Umění v terezínském ghettu/ Nutno objednat: Ano/ Lektorované programy: Ano.
Divadlo v terezínském ghettu - Divadelní tvorba a dění v terezínském ghettu
Prezentovaná klíčová témata: Holokaust, divadlo v terezínském ghettu/ Časové vymezení expozice: 1941 – 1945/ Doporučená délka návštěvy: 15 minut/ Zázemí pro výuku: Ano/ Návštěvu skupiny nutno objednat: Ne/ Pracovní listy: Ano/ Tematické zaměření pracovních listů: Umění v terezínském ghettu/ Nutno objednat: Ano/ Lektorované programy: Ano.
Nový objekt - Dům v Dlouhé ulici č.p. 17 - Modlitebna z doby ghetta
Modlitebna tajně zřízená v době ghetta se zachovanými nástěnnými malbami.
Prezentovaná klíčová témata: Holokaust, náboženský život v terezínském ghettu/ Časové vymezení expozice: 1941 – 1945/ Doporučená délka návštěvy: 5 minut/ Zázemí pro výuku: Ano/ Návštěvu skupiny nutno objednat: Ne/ Pracovní listy: Ne/
Lektorovaný program: Ne.
Dům v Dlouhé ulici č.p. 17 - Replika mansardy v Dlouhé ulici
Ukázka jedné z možností ubikace vězňů v ghettu.
Prezentovaná klíčová témata: Holokaust, ubytovací podmínky v terezínském ghettu/ Časové vymezení expozice: 1941 – 1945/ Doporučená délka návštěvy: 5 minut/ Zázemí pro výuku: Ano/ Návštěvu skupiny nutno objednat: Ne/ Pracovní listy: Ne/ Lektorovaný program: Ne.
Odkaz na další informace o expozici: www.pamatnik-terezin.cz
Odkaz na informace o otevírací době a vstupném: http://www.pamatnik-terezin.cz/cz/pamatnik/vstupne
Odkaz na sekci pro školy/doprovodné programy: http://www.pamatnik-terezin.cz/cz/vzdelavani
Vzdělávací program k expozici
Mládež ve věznici gestapa – školákem v Protektorátu
Workshop, který se zaměřuje na vysvětlení užití protektorátního školství jako nástroje nacistické propagandy a též se zabývá přístupem okupantů k českému protektorátnímu školství a školákům s příklady krajní represe, v níž hrála roli i věznice gestapa v Malé pevnosti. Worskhop má 2 verze – a/ žáci ZŠ (6.-9. ročník) a b/ žáci a studenti ve věku 15 – 18 let./ Pracovní listy k lektorovanému programu: Ano/ Pro koho je program určen: a) žáci ZŠ (6. – 9. Ročník); b) žáci a studenti ve věku 15 – 18 let/ Kapacita programu: 20 osob/ Délka trvání programu: 90 minut/ Vzdělávací obor: Dějepis/ Výstupy – žák: zná projevy totalitního režimu ve školství a principy přístupu německého okupačního aparátu k českému protektorátnímu školství, uvědomuje si hodnotu vzdělání/ Nutno objednat: Ano/ Nutno objednat: Ano.
Lektorovaný program k expozici v Muzeu ghetta - Historie terezínského ghetta
Program, který je vždy přizpůsoben věku žáků, začíná úvodní přednáškou, pokračuje prohlídkou bývalého terezínského ghetta a vybraných expozic Památníku Terezín věnovaných terezínskému ghettu. K programu je též možné připojit některý z workshopů věnovaných holokaustu a terezínskému ghettu. 1) „Od čísla ke jménu“ – workshop nabízí velmi zajímavou formu skupinové práce, v rámci které se žáci seznámí s osudy několika rozdílných osob vězněných v terezínském ghettu. 2) „Hledání stop“ – v rámci tohoto workshopu se žáci seznámí se zákoutími Terezína a příběhy. Jedná se o skupinovou práci v terénu, z níž je výstupem prezentace skutečností, po kterých žáci pátrají. 3) Workshop na téma současného antisemitismu a popírání holocaustu. Tento workshop se zaměřuje na praktickou zkušenost se současným antisemitismem a popíráním holokaustu. Hlavním cílem je získat zkušenost s weby nebezpečnými, různými způsoby maskujícími svůj antisemitismus, nacionalismus nebo dokonce otevřeně se hlásícími k odkazu Adolfa Hitlera. Základem je diskuse, kritické myšlení, práce s webovými portály, prezentace. Délka workshopu: cca 90 minut. 4/ Workshop „Efekt přihlížejícího“ Žáci si kladou otázky typu „Kdo je přihlížející? Jak se přihlížející chová?“ a nalézají na ně s pomocí lektora odpovědi. Součástí workshopu je zhlédnutí klipu „Cestou do Terezína“. Studenti diskutují nejen o situacích, kdy se jedinec stává přihlížejícím, ale také o možnosti, že oni sami by se mohli stát obětí a kolem nich budou jiní „přihlížející“. Pomocí různých metod se dobírají psychologie myšlení „přihlížejícího“ a seznamují se s významem aktu pomoci druhým. Délka workshopu: cca 45 minut. Na základě představ pedagogického doprovodu školní skupiny je možné do programu zařadit i promítání hraných a dokumentárních filmů, výtvarnou tvorbu apod.
Pracovní listy k lektorovanému programu: Ano/ Pro koho je program určen: Žáci ZŠ a SŠ (mládež ve věku 12 – 18 let/ Kapacita programu: maximálně 45 - 50 osob/ Délka trvání programu: 5 hodin – 3 dny/ Vzdělávací obor: Dějepis, občanská výchova, základy společenských věd/ Klíčová slova: holokaust, 2. světová válka/ Výstupy – žák: zná přístup nacistů k Židům, uvědomuje si příčiny holokaustu a nebezpečí nacistické ideologie a neonacismu/ Nutno objednat: Ano/
Odkaz na sekci pro školy/doprovodné programy: http://www.pamatnik-terezin.cz/cz/vzdelavani
Zámek Červený hrádek u Jirkova
Expozice se věnuje období 2. sv. války, především letecké válce nad československým územím v letech 1940–1945. Na výstavě jsou zastoupeny všechny běžné typy letadel obou válčících stran, které létaly nad severočeskou oblastí. Výstava se věnuje i osudům jednotlivých posádek. Díky spolupráci s armádou ČR a občanským sdružením Obrněná brigáda je výstava zaměřena i na poválečný vývoj armády v chomutovském okrese.
Prezentovaná témata: 2. světová válka, dějiny letectví
Muzeum města Ústí nad Labem
Výstava „Neznámý rodák Petr Spielmann“ představuje dramatický životní osud Petra Spielmanna, fotografa, mezinárodně uznávaného historika umění a dlouholetého ředitele v německém Bochumu. Petr Spielmann řídil 25 let muzeum v německém Bochumu, které shromáždilo v rámci Německa unikátní kolekci soudobého umění ze zemí za železnou oponou.
Prezentovaná témata: 2. světová válka, holocaust
Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím 11.9.1944 v Kovářské
Muzeum bylo slavnostně otevřeno 13. září 1997 americkými a německými veterány této bitvy. Mezi exponáty máte možnost shlédnout části sestřelených letadel, historické fotografie, dokumenty, uniformy a diorámata.
Prezentovaná témata: 2. světová válka, vojenství, regionální dějiny
Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci
Interaktivní expozice Žatecký stroj času vtáhne návštěvníky, prostřednictvím tabletů s připravenou hrou, do historie města v průběhu 19. a 20. století. Pro úspěšný průchod napínavou hrou je návštěvník vybízen hledat indicie na panelech a dalších částech expozice. Hra je složena ze šesti miniher. Všechny fotografie v expozici jsou také doplněny QR kódy, které vedou na unikátní online encyklopedii žatecké historie.
Prezentovaná témata: žatecká historie 19. a 20. století
www.muzeumzatec.cz/zatecky-stroj-casu.html